آخرین مطالب

211 شیء تاریخی ایران در چین

211 شیء تاریخی ایران در چین فرهنگی

211 شیء تاریخی ایران در چین

  بزرگنمایی:
۲۱۱ شیء تاریخی ایران به چین فرستاده شد تا از پنجشنبه ۲۱ دی‌ماه به مدت سه ماه در شهر پکن به نمایش گذاشته شود.

  211 شیء تاریخی ایران به چین فرستاده شد تا از پنجشنبه 21 دی‌ماه به مدت سه ماه در شهر پکن به نمایش گذاشته شود. مسئولان وزارت میراث فرهنگی گفته‌اند از دولت چین برای این آثار «تضمین صیانت از اموال» گرفته‌اند.

به گزارش   صبح ملت به نقل از ایسنا، حدود سه هفته پیش، عزت‌الله ضرغامی ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ در حیاط دولت به خبرنگاران اطلاع داد که مصوبه هیأت دولت برای خروج 211 شیء تاریخی ارزشمند به دنبال تفاهم‌نامه با چین برای نمایش در نمایشگاه شکوه ایران باستان در پکن به مدت شش ماه صادر شده است. او گفت که وجود اشیاء تاریخی ما و توضیحاتی که کارشناسان در آنجا می‌دهند، می‌تواند نقش بزرگی در اشاعه تمدن و میراث فرهنگی کشورمان داشته باشد. ضرغامی این اشاره را هم داشت که چین هم متقابلا نمایشگاهی از آثار تاریخی خود را در ایران برگزار خواهد کرد.

یک روز پس از اعلام این خبر، علی دارابی ـ قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاون میراث فرهنگی ـ در دیداری با لی چون ـ قائم مقام وزیر فرهنگ و گردشگری و رئیس اداره ملی میراث فرهنگی چین ـ گفت که در نمایشگاه «شکوه ایران باستان» قرار است 216 اثر از تاریخ 3هزار سال پیش ایران از یازدهم ژانویه (21 دی‌ماه) در موزه پکن نمایش داده شود.

لی چون، قائم مقام وزیر فرهنگ و گردشگری هم در آن دیدار از برگزاری نمایشگاه آثار تمدنی ایران در شهر ممنوعه پکن تشکر کرد و گفت: برگزاری نمایشگاه، مهمترین روش آموزش برای معرفی تمدن یک کشور و شناسایی میان ملت‌هاست. تمام تلاشمان حفظ 216 اثر تاریخی ایران است که قرار است در شهر پکن و سایر شهرهای چین به نمایش درآید. همکاری خوبی برای نگهداری آثار خواهیم داشت.

«چون» همچنین به 6665 موزه‌ای که در این کشور وجود دارد، ‌اشاره کرد و گفت: برپایی نمایشگاه شکوه ایران باستان آغاز خوبی است تا بتوانیم آثار تاریخی موزه ایران را در موزه‌های چین به نمایش بگذاریم تا چینی‌ها با تمدن کهن ایران آشنا شوند و متقابلا آثار چین در موزه‌های ایران به نمایش گذاشته شود و مردم ایران با فرهنگ مردم چین آشنا شوند.

در نمایشگاه «شکوه ایران باستان» قرار است 211 شیء تاریخی با قدمتی از دوره آهن تا صفوی ـ بیش از 3 هزار سال ـ به همراه 5 شیء بازآفرینی‌شده (مولاژ) به نمایش گذاشته شود. جام زرین مارلیک با نقش اسب شاخدار، آجر لعابدار قلایچی با نقش جانور، پارچ دسته‌دار نقره‌ای همدان، تکوک زرین همدان به شکل سر شیر، جلو تنه شیر تخت جمشید از جنس لاجورد، سرمجسمه تخت جمشید از خمیر آبی، نیم‌تنه انسانی گچی از فارس حاجی‌آباد، کاسه شیشه‌ای ساسانی از دیلمان گیلان، بشقاب نقره‌ای ساسانی و بشقاب پایه‌دار نقره‌ای ساسانی با نقش سوارکار از جمله آثاری هستند که گفته شده قرار است در چین به نمایش گذاشته شوند.

211 شیء تاریخی ایران در چین

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز انگیزه برپایی چنین نمایشگاهی را در راستای وظایف خود برای معرفی شایسته تاریخ و فرهنگ ایران به سایر ملل و فرهنگ‌ها و ترغیب و تشویق گردشگران چینی برای سفر به ایران با توجه به تاثیر برگزاری نمایشگاه‌ها بر جذب گردشگران خارجی اعلام کرده است.

این نمایشگاه که از روز پنجشنبه 21 دی‌ماه در کاخ موزه پکن (شهر ممنوعه) به مدت سه ماه برپا می‌شود، با مشارکت موزه ملی ایران بوده و قرار است در مراسم افتتاحیه آن علی دارابی ـ معاون میراث ‌فرهنگی ـ، هادی میرزایی ـ مدیرکل موزه‌ها ـ و جبرئیل نوکنده ـ رییس‌ کل موزه ملی ایران ـ حضور داشته باشند.

هادی میرزایی ـ‌ مدیر اداره‌کل موزه‌ها در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ پیش‌تر گفته بود تمام هزینه‌های مربوط به این نمایشگاه از آماده‌سازی اشیاء تا بسته‌بندی، حمل و نقل و اعزام امنای اموال فرهنگی ـ تاریخی موزه ملی ایران و نمایندگان ایران برای حضور در افتتاحیه نمایشگاه با چین بوده است.

مدیر کل امور موزه‌ها همچنین در پاسخ به نگرانی‌هایی درباره محافظت و مصونیت این آثار به ایسنا گفت که دولت چین تضمین صیانت از اموال داده است.

گفته شده است این 211 شیء قرار است با مصوبه و تأیید دولت ایران، در موزه‌های شانگهای، گوانجو، شنجن، شیان و ارومچی نیز به نمایش گذاشته شود.

موضوع برپایی نمایشگاه آثار تاریخی ایران در چین، از سال 1400 و به دنبال بیانیه مشترک «ابتکار عمل آسیایی در حفاظت از میراث‌ فرهنگی» که به مناسبت پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک دو کشور امضا شده بود، مطرح بود. در آن بیانیه دو کشور ایران و چین نسبت به برگزاری نمایشگاه‌های متقابل آثار موزه‌ای در خاک دو کشور متعهد شده‌اند. بر این اساس در خرداد 1401 جبرئیل نوکنده ـ‌ رییس کل موزه ملی ایران ـ‌ که تا سال 1398 و پیش از همه‌گیری کرونا با بسیاری از کشورها نمایشگاه مشترک و متقابل برگزار کرده بود، از مذاکرات ایران و چین برای برگزاری چنین نمایشگاهی به ایسنا خبر داده بود.

موزه ملی ایران پیش‌ از این هم نمایشگاه‌هایی را در چین برگزار کرده بود. سال 1391 حدود 10 اثر برگزیده از موزه ملی ایران به موزه شانگهای چین امانت داده شد تا در شصتمین سال تاسیس این موزه، در کنار 90 سفال تاریخی از کشورهای آمریکا، ترکیه، انگلستان، ایتالیا به نمایش گذاشته شود.

سال 1398 نیز در نمایشگاهی با عنوان «شکوه تمدن‌های آسیا»، مشترکا با 21 کشور از جمله افغانستان، پاکستان، ارمنستان، هند، اردن، تاجیکستان، مغولستان، ترکمنستان، میانمار، سریلانکا، آذربایجان، لبنان، امارات متحده عربی، کامبوج، ژاپن، عربستان سعودی، مالزی، سنگاپور و لائوس از قاره آسیا و یونان و مصر از قاره‌های اروپا و آفریقا، 15 شیء تاریخی را برای نمایش به پکن فرستاده بود. در همان سال، 14 قلم شیء دیگر از موزه ملی ایران در شهر ممنوعه چین، در نمایشگاهی با عنوان «دنیای لونگ چوان: سلادون لونگ چوان و جهانی شدن» به نمایش گذاشته شد که بازگشت این آثار به ایران با اجرای دستورالعمل‌های سختگیرانه دوران کرونا در سال 1399 همزمان شد.

برگزاری نمایشگاه‌های مشترک و انتقال تعدادی از آثار تاریخی و اغلب از موزه ملی ایران به موزه‌های کشورهای دیگر بیش از دو دهه قدمت دارد که بیشتر به واسطه تفاهم‌نامه‌های سازمان وقت یا وزارت کنونی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و همچنین موزه ملی ایران با برخی موزه‌ها و کشورهای دیگر اتفاق افتاده است که این نمایشگاه‌ها به صورت مشترک و یا متقابل در آلمان، فرانسه، ایتالیا، هلند، اسپانیا و چین برگزار شده‌اند. هرچند این رویه از اواخر سال 1398 با تشدید برخی تحریم‌ها و متعهد نشدن شرکت‌های بیمه متوقف شده بود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

پاکستان: هیچ نظامی یا غیرنظامی ایرانی هدف قرار نگرفتند

رئیس‌جمهور در دیدار اقشار و منتخبین شهرستان فیروزکوه: دولت به دنبال اولویت‌بندی کمبودها و مشکلات و سپس حل آن‌هاست

پیام مهدی طارمی برای مردم فلسطین

امیرعبداللهیان: هیچ تعارفی با طرف‌های تروریستی در پاکستان و عراق نداریم

اقدام دولت برای حمایت از مستمری‌بگیران

بهره‌مندی هنرستانیها از یک ماه کسری خدمت «سربازی»

یارانه یک میلیونی برای کودکان دارای اختلال رشد 5 دهک اول/ارزیابی 3 ماهه وضعیت رشد کودکان

وزیر دفاع : روسیه باید موضوع تمامیت ارضی ایران را رعایت کند

پالایشگاه‌های چینی برای خرید نفت ارزان راه افتادند

بازار سرمایه و کنترل تورم و نقدینگی و رشد تولید به قلم دکتر جواد درواری

تدوین تله فیلم *خط قرمز*به تهیه کنندگی عباس جاهد در استان اردبیل به پایان رسید

توافق نهایی با هند برای توسعه بندر چابهار

گزارش شرکت مالک نفت‌کش توقیف‌شده آمریکایی از وضع سلامتی گروه کارکنان آن در ایران

در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه هند امیرعبداللهیان اعلام کرد: هشدار ایران به آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی

از سرگیری مرمت پل‌بند تاریخی لشکر شوشتر

امیرعبداللهیان: محاسبه رژیم اسراییل در مورد حماس غلط بود/ به نیروهای مقاومت دستور نمی‌دهیم

مرگ دانشمند ایرانی در یک حادثه

ثبت بالاترین مقدار تولید نفت ایران پس از تحریم‌ها

حذف یارانه تعدادی از یارانه بگیران در دی ماه/ ماجرا چیست؟

تراکتور به دور از حواشی به سمت موفقیت

مصرف سرانه نان در کشور سالی 170 کیلوگرم؛ نان ناسالم چه بلایی سر بدن می‌آورد؟

ویتامین‌ها از طریق مکمل‌ها تأمین نمی‌شوند

ابطال شرط سنی ورود به دانشگاه فرهنگیان از سوی دیوان عدالت اداری

ارتش آمریکا: 16 نقطه یمن را هدف قرار دادیم

آیا شما یک آدم سمّی هستید

واکاوی یک تراژدی / نابغه ای در لجنزار

آغاز جلسه دادگاه لاهه برای پرونده نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در غزه

ارتش یک نفتکش آمریکایی را در دریای عمان توقیف کرد

همدان پایتخت گردشگری آسیا شد

مدیرعامل مرکز مبادله طلا و ارز خبر داد تخصیص اسکناس کشور مبدأ به مسافران تا عید نوروز

طرح آمریکا برای منطقه «بعد از جنگ غزه» با همکاری عربستان

فرصت 2 ماهه بانک مرکزی برای کاهش رشد پایه پولی و نقدینگی

اولین نشست کمیته فلسطین APA رئیس پارلمان کشورهای عربی: ساکنان در برابر جنایات رژیم صهیونیستی شریک جرم هستند

استارت پروژه «نبیل باهویی ٢» با حضور برانکو

وزیر کشور: انفجار تروریستی در کرمان خارج از رینگ حفاظتی مراسم بود

ادغام تعرفه رای دو انتخابات 1402

211 شیء تاریخی ایران در چین

طرح جامع مدیریت دریاچه نمک به تصویب رسید مخبر: دولت با جدیت به دنبال حل مشکلات حمل و نقل عمومی است

رهبر انقلاب در دیدار هزاران نفر از مردم قم: دشمن سیاست «بیرون کشاندن مردم ایران از صحنه» را پیگیری می‌کند

تعلیق از خدمت 4 کارمند شهرداری دزفول

آخرین وضعیت ثبت‌نام در کاروان‌های حج

استفاده از معلم آقا در دبیرستان‌های دخترانه؛ نیازمند مجوز/ تعیین تکلیف مدیران زن مدارس پسرانه

ماجرای ارسال پیامک برای متقاضیان شیرخشک

دبیر هیات بادبانی استان هرمزگان: گسترش گردشگری ورزش‌های دریایی در هرمزگان یک ضرورت است

آغاز دور جدید گرانفروشی بلیت هواپیما؛ بلیت هواپیما به نرخ مصوب نیست

قوه قضاییه: حکم بخش دوم پرونده هواپیمای اوکراینی صادر شد/ متهم ردیف اول بازداشت است

کشف شیشه و هیروئین از یک خودروی سواری در هندیجان

بارورسازی ابر‌ها برای کشوری وسیع همچون ایران اجرایی و عملی نیست

کنعانی: مسئله دریای سرخ معلول است؛ علت نیست/ تدوین سند همکاری با روسیه در گام‌های نهایی است

اختلاف نظر درباره بدهی 100 میلیارد دلاری