آخرین مطالب

با این 10 جمله درچشم زن باردار، سلطان سم می شوید ویژه بانوان

با این 10 جمله درچشم زن باردار، سلطان سم می شوید

  بزرگنمایی:


بعضی از زنان در دوران بارداری تجربه‌های ناخوشایندی از صحبت‌های افراد دیگر دارند. گاهی اوقات جمله‌هایی از دیگران می‌شنوند که چندان خوشایند نیست و می‌تواند باعث آزار زنان باردار شود.
در دوران بارداری، بدن با تغییرات هورمونی زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کند و روحیه‌ی افراد حساس‌تر می‌شود. ما به عنوان یک فرد بافرهنگ و فهمیده باید مراقب حرف‌هایی که به یک زن باردار می‌زنیم باشیم. این بار اگر زنی باردار دیدید، چه آشنا باشد چه غربیه، این 10 جمله را به او نگویید.


1. خسته به نظر می‌رسی


  
در دوران بارداری خصوصا در ماه‌های آخر، زن باردار ممکن است به‌دلیل تکان‌های جنین، سنگین شدن و ناتوانی در درست خوابیدن، تغییرات هورمونی و… نتواند خواب خوبی و باکیفیتی داشته باشد. خواب ناکافی باعث می‌شود که مادر صبح روز بعد، خسته به نظر برسد. این حقیقتی است که خود او می‌داند و لازم نیست کسی یادآوری کند. خستگی فیزیکی بخشی از بارداری و کاملا طبیعی است. زن باردار را نباید بابت خسته به نظر رسیدن، ملامت کنید.


2. برای بارداری برنامه داشتی؟


هرگز در مورد برنامه‌ی زوج برای بچه‌دار شدن سوال نپرسید. بسیاری از بارداری‌ها ممکن است ناخواسته اتفاق بیافتد و بیشتر بارداری‌ها هم کاملا برنامه‌ریزی شده است. این مسائل کاملا خصوصی است و فقط به پدر و مادر نوزادی که در راه است، ربط دارد. هرگز در مورد این مسائل خصوصی از آن‌ها سوال نکنید.


3. به نظر می‌رسد راحت نیستی!


ماه‌های آخر بارداری، ماه‌های راحتی برای مادر نیست. مادر در این ماه‌ها یک بار بزرگ را روی شکم حمل می‌کند. طبیعی است که این شرایط برای او اصلا راحت نیست. بارداری ممکن است به کمردرد، ناتوانی در خوابیدن و مشکلاتی شبیه این منجر شود. این ناراحتی‌های فیزیکی با زایمان به پایان می‌رسد. لازم نیست دائما به زن باردار یادآوری کنید که روزهای سختی را می‌گذراند. خود مادرها در ماه‌های آخر بارداری بی‌قرار می‌شوند و دوست دارند زودتر روز زایمان فرا برسد.


4. شکمت چقدر بزرگ‌تر شده!


  
مادران باردار به مرور زمان باید با شکمی که بزرگ شده، پوستی که کشیده شده و خارش دارد کنار بیایند. خودشان هر روز در آینه تغییرات خود را می‌بینند. هر نظری در مورد اندازه و شکل شکم، بی‌ادبی است و نباید آن را مطرح کنید. تغییر اندازه‌ی کلی بدن و تغییر سریع اندازه‌ی شکم در بارداری کاملا طبیعی است. بعد از زایمان، شرایط به حالت قبل برمی‌گردد و مادر می‌تواند با ورزش‌های مناسب، دوباره اندامی متناسب داشته باشد.


5. زایمانت نزدیکه!


بعضی افراد وقتی زن باردار می‌بینند می‌گویند انگار هر لحظه ممکن است زمان زایمانت فرا برسد. زنان مختلف اندام‌های متفاوتی دارند و وزن آن‌ها با هم متفاوت است. شکل بارداری و اندازه‌ی شکم افراد در بارداری، با هم تفاوت دارد. حتی اگر قبلا بارداری و زایمان را تجربه کرده باشید، نمی‌توانید در مورد شرایط دیگران نظر بدهید. شکم یک زن هر چقدر هم که بزرگ باشد، نشان‌دهنده‌ی رسیدن زمان بارداری نیست و اگر همه‌چیز طبیعی پیش برود، زایمان در موعد مقرر انجام می‌شود.


6. مراقب رژیم غذایی‌ات هستی؟


بعضی از افراد با دیدن یک زن باردار شروع به نصحیت می‌کنند و توصیه‌های مختلفی در مورد رژیم غذایی دارند. حتی از افراد می‌پرسند که آیا مراقب رژیم غذایی‌ات هستی یا نه. گاهی اوقات به‌خاطر خوردن بعضی مواد غذایی که مصرف آن‌ها به شکل محدود در بارداری ایرادی ندارد، زنان باردار را دچار عذاب وجدان می‌کنند.
زنان باردار از ابتدای بارداری زیر نظر پزشک هستند. پزشک زنان اطلاعات لازم در مورد رژیم غذایی و بایدها و نبایدهای غذایی را به مادران باردار می‌دهد. افراد باردار خودشان اطلاعات کافی در مورد این دوران پیدا می‌کنند. توصیه‌های شما به‌خصوص زمانی که از شما توصیه‌ای نخواسته باشند، باعث می‌شود در مورد رژیم غذایی خود دچار عذاب وجدان شوند یا اینکه احساس کنند به حریم شخصی آن‌ها تجاوز شده است.


7. طبیعی زایمان می‌کنی یا سزارین؟


افراد بر اساس تجربه‌های شخصی خود یا بر اساس چیزهایی که در اطرافشان می‌شوند، سعی می‌کنند در مورد نوع زایمان افراد نظر بدهند، برای هر نوع زایمانی که باشد، عیب و ایرادی پیدا می‌کنند و زن باردار را از عواقب آن می‌ترسانند؛ اما انتخاب نوع زایمان به عوامل متعددی بستگی دارد که یکی از مهم‌ترین عوامل، شرایط جسمانی مادر است. بهترین نوع زایمان مناسب برای هر فرد را، پزشک متخصص تعیین می‌کند و این کار زیر نظر پزشک انجام می‌شود.
زنان باردار برای انتخاب نوع زایمان خود به توصیه‌ی افراد غیرمتخصص توجه نمی‌کنند. این سوال شما نه‌تنها تجاوز به حریم شخصی است بلکه نظر شما در این مورد، معمولا بی‌اهمیت است و توجهی به آن نمی‌شود. گاهی ترساندن زنان باردار از عواقب انواع زایمان، فقط به استرس آن‌ها اضافه می‌کند. پس هرگز در مورد این مسئله سوال نکنید.8. دست زدن به شکم زن باردار، خوش‌شانسی می‌آورد!


  
بعضی از افرادبر اساس باورهای خرافی، فکر می‌کنند دست زدن به شکم زن باردار برایشان خوش‌شانسی می‌آورد و سعی می‌کنند وقتی زن باردار می‌بینند این کار را مرتب تکرار کنند. این کار به‌هیچ عنوان مودبانه نیست و حتی در بیشتر اوقات می‌تواند باعث آزار دیدن زنان باردار شود. حتی اگر رابطه‌ی نزدیکی با زن باردار دارید، باید هر کاری را با اجازه‌ی او انجام دهید و در هیچ کاری زیاده‌روی نکنید.


9. به نوزاد شیر مادر می‌دهی یا شیرخشک؟


بعضی از افراد قبلا از به دنیا آمدن نوزاد از مادرش در مورد نحوه‌ی شیردهی به او سوال می‌کنند و می‌پرسند چه برنامه‌ای داری؟ شیر دادن به نوزاد هم به عوامل متعددی بستگی دارد و یک مادر ممکن است به دلایل پزشکی و فیزیکی تصمیم بگیرد که نوزادش را با شیر مادر تغذیه نکند.
سوال کردن در مورد نحوه‌ی شیردهی، استفاده از پستانک، عادت دادن به شیشه و… سوال‌هایی است که فقط به خود مادر بستگی دارد و با مشورت پزشک در مورد آن تصمیم می‌گیرد. ضمن اینکه قبل از تولد نوزاد، زمان خوبی برای پرسیدن این سوالات نیست و ممکن است نگرانی‌های مادر برای پرورش فرزند را افزایش دهد.
مادر در دوران بارداری فقط باید روی مراقبت از خود و فرزندش تمرکز کند و تصمیم در مورد مراحل بعدی تولد فرزند را بعدا با توجه به شرایط، اتخاذ کند


10. تو خیلی شجاعی!


ممکن است فکر کنید این جمله که جنبه‌ی تعریف کردن از طرف مقابل را دارد، نمی‌تواند جمله‌ی بدی باشد اما هست!
افراد به دلایل مختلفی در بارداری این جمله را به زن باردار می‌گویند؛ در صورتی که زنی فرزند یا فرزندانی دارد و برای چندمین بار برای باردار شدن اقدام کرده است. یا برای اینکه می‌خواهند به او هشدار بدهند که بارداری و زایمان، راحت نخواهد بود و قرار است سختی بکشد.
هر دوی این دلایل که باعث می‌شود فکر کنید زن باردار یک زن شجاع است، به‌طور پنهان باعث ایجاد کمی ترس و اضطراب در مادر باردار می‌شود. او به جای تمرکز روی بارداری، به عواقب کاری که کرده فکر می‌کند. به‌جای اینکه دوران بارداری را با آرامش بگذراند، به سختی‌های زایمان و اتفاقاتی که ممکن است بیافتد فکر می‌کند.
این تعریف شما در دوران بارداری هیچ جایگاه و هیچ نتیجه‌ی مثبتی ندارد.


از زن باردار چه سوالی بپرسیم؟!


  
شاید با خواندن این جمله تعجب کرده باشید که پس موقع شنیدن خبر بارداری یک نفر، چطور عکس‌العمل نشان دهیم؟ چطور نشان دهیم که بارداری او برای ما مهم است و نگران سلامتی‌اش هستیم؟
اگر دوست دارید با پرسیدن سوال، توجه و محبت خود را به یک زن باردار نشان دهید می‌توانید این سوال‌ها را بپرسید یا با این جملات، او را خوشحال کنید.
امروز سرحال به نظر می‌رسی!
آیا از من کمکی برمی‌آید؟
آیا برای انجام کارهای خانه به کمک من نیاز داری؟
آیا می‌خواهی برایت چند وعده غذا آماده کنم که هر زمان نتوانستی غذا بپزی، غذای خانگی داشته باشی؟
آیا برای سر زدن به پزشک، به همراه نیاز داری؟
برای خرید وسایل به کمک یا راهنمایی نیاز داری؟
دوست داری از وسایل نوی بچه‌های من که دیگر به کارشان نمی‌آید استفاده کنی؟
برای نگهداری از نوزاد در روزهای اول، کمک نیاز داری؟
برای حمام کردن نوزاد به همراهی من نیاز داری؟
این سوال‌ها و پیشنهادها، بسته به رابطه‌ای که با هم دارید، می‌توانند گزینه‌های بهتری به جای پرسیدن سوالات شخصی باشند. با گفتن این جملات، به زنان باردار دلگرمی می‌دهید که در روزهای سخت و پرمشغله، کسی را دارند که به کمکشان بیاید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

وزارت آموزش و پرورش مجاز به فروش ساختمان‌های مازاد خود به موسسان مدارس غیردولتی شد

وزارت آموزش و پرورش مسئول صدور مجوز و نظارت بر مهد کودک‌ها شد

معاون سازمان اداری استخدامی: نظام اداری در حال خالی شدن از نخبگان است

درخواست قالیباف از وزارت امور خارجه و دولت

تزریق رایگان واکسن هپاتیت،برای بیماران دیابتی جدیدی که در طرح ملی پویش سلامت شناسایی شوند

مصاحبه اختصاصی با معاون مدیرعامل بانک تجارت در امور مشتریان شرکتی و تجاری

جزئیات ماجرای فساد چای دبش به روایت روزنامه شرق

برگزاری آزمون اختصاصی تربیت معلم در سال آینده/ منبعی برای آزمون معرفی نمی‌کنیم

به سمت حذف «کنکور» می‌رویم/ کنکور مُخل «تربیت» است

مدیر سامانه یکپارچه خودروها پاسخ داد انصراف دهندگان از طرح‌های فروش خودرو می‌توانند دوباره ثبت‌نام کنند؟

خودروی بنزینی خود را یک‌روزه برقی کنید

الحاق انبوه پهپادهای کرار به نیروی پدافند هوایی ارتش

بازار داغ تقلبات غذایی و تجارت کثیف با جان مردم

آغاز اکران خاکجا در اورآسیا

آیین بزرگداشت شاعر پارسی گوی هندی «امیر خسرو دهلوی» در ایران برگزار شد .

اجرای پویش ملی غربالگری بیماری های دیابت و فشارخون در ادارات شهرستان دزفول

پیشرفت فوتبال ایران در دستان مجید جلالی

ریاست دانشگاه پیام نور خوزستان:دانشگاه بزرگترین نهادی است که قادر به شناسایی مشکلات جامعه و یافتن راهکارهای علمی است

صحرایی: وزیر آموزش و پرورش شرمنده‌ترین وزیر کابینه دولت است/بودجه آموزش و پرورش را «درصدگیری» نکنید

نظر سازمان محیط زیست درباره هشدار سازمان بازرسی کل کشور

دبیر شورای‌عالی انقلاب‌فرهنگی خبر داد طرح کارآمدی دانشگاه‌ها در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت

استقبال رسمی مخبر از نخست وزیر سوریه

ثبت اطلاعات اولیه سلامت 85 میلیون ایرانی / لزوم تکمیل نواقص نسخه‌پیچی الکترونیک

هدف‌گذاری افزایش 10 برابری تولید انرژی تجدیدپذیر در پایان دولت سیزدهم

هند می‌خواهد تا سال 2047 یک پایگاه در ماه بسازد

بازی، بازی، بازی و (دوباره بازی) هانیه بابانژاد

اجرای نمایش «والهه» همزمان با ایام فاطمیه در برج آزادی

مسابقه سیمولتانه دزفول

وزیر ارشاد در حاشیه رویداد رسانه‌ای «حریر»: بگیر و ببند در فرهنگ را قبول ندارم؛ نمی‌شود یک‌شبه کن‌ فیکون کرد!

هشدار امیرعبداللهیان نسبت به پیامدهای عدم توجه به درخواست گوترش از شورای امنیت سازمان ملل

در جشن احیا 185 واحد راکد تولیدی و صنعتی البرز عنوان شد تاکید رئیس جمهور بر پرهیز از واردات بی‌رویه کالاهایی که تولید داخل دارند

«شکاف سنی» بین اندام‌ها و بدن فرد چیست؟

«کلاس مجازی» به شبکه شاد اضافه می‌شود/ چرایی اختلال شاد در برخی روزهای آلودگی هوا؟

«جشن سده» چگونه جهانی ‌شد؟

آینده سفرهای هوایی متحول می‌شود طراحی منحصربه‌فرد هواپیمایی با ظاهر شبیه به تخم مرغ

رئیس جمهور وارد استان البرز شد

آمادگی تأمین‌ اجتماعی برای پوشش بیمه‌ای دانشجویان

یادداشتی برای نمایش« انسان، اسب، پنجاه پنجاه »منتقد: امین پاک فطرت

برگزاری کارگاه « فن بیان و نویسندگی» در دزفول

پلیس ترکیه تتلو را تحویل ایران داد.

ماموریت دانشگاه فرهنگیان در تغییر نگرش معلم نسبت به برنامه درسی

جلسه کانون مربیان ایران برگزار شد

افزودن دو پرواز جدید به فرودگاه اهواز به مقصد قشم

مخدر «زامبی» تهدیدی نوظهور؛ فوت مصرف‌کنندگان بعد از اوردوز

دادگاه عمومی حقوقی تهران رای داد محکومیت آمریکا به پرداخت 49 میلیارد دلار در پرونده ترور سردار سلیمانی

ارشادی: اقدامات قهرآمیز یکجانبه بر ناوبری دریایی اثر منفی دارد

سهم 35 درصدی «شایستگی معلمی» برای قبولی در کنکور «تربیت معلم»/ ظرفیت معلم شدن 31 هزار داوطلب

ده‌ها تانک و خودروی زرهی اشغالگران از 3 طرف خان یونس را محاصره کرده‌اند

فرمانده انتظامی شوش از دستگیری یک سارق اماکن دولتی با 2 فقره سرقت در این شهرستان خبر داد.

محبوب ترین خوراکی های ایرانی از نگاه سایت GEO