آخرین مطالب

رئیسی برای بار دوم به بهارستان رفت

دو روایت از آینده اقتصاد اقتصادی - اجتماعی

  بزرگنمایی:

دو روایت از آینده اقتصاد

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور به منظور دفاع از کلیات بودجه1402 برای دومین‌بار به پارلمان رفت. او در نطق خود بهبود کمی و کیفی شاخص‌های اقتصادی را برای سال آینده وعده داد. با این حال برخی نمایندگان دیدگاه بدبینانه‌ای نسبت به واقعیت‌های اقتصادی در آینده نزدیک داشتند. یک نماینده مجلس نیز به تشریح جزئیات مهمی از حذفیات در لایحه بودجه1402 پرداخت. توسلی با اشاره به حذف سه بند مهم از بودجه گفت: اعلام فهرست شرکت‌های زیرمجموعه وزارتخانه‌ها از جمله موارد حذف‌شده است.
 ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری روز گذشته برای دفاع از لایحه بودجه 1402، در مجلس حضور یافت و در سخنانش وعده داد که وضعیت قیمت طلا و ارز کاهشی خواهد شد. او در ادامه تاکید کرد که حتما وضعیت در آینده نزدیک متفاوت خواهد شد. رئیس‌جمهور پرهیز از استقراض از بانک مرکزی و تنخواه و نیز تحقق درآمدها در سال 1402 را دو ویژگی لایحه بودجه سال آینده عنوان و اظهار کرد: تحقق رشد اقتصادی چهار درصدی از موفقیت‌های دولت در سال جاری بود که این سیاست در سال آینده نیز تداوم می‌یابد.

رئیس‌جمهور در ادامه با ارائه آماری از شرایط اقتصادی کشور گفت: امسال تمام تلاش دولت بر این بود که رشد اقتصادی محقق شود. در دهه 90 مشکلات بسیاری در این رابطه داشتیم، اما امسال شاهد رشد اقتصادی 4 درصدی هستیم.  او همچنین با بیان اینکه آینده را روشن می‌بینم، تصریح کرد: همه آمارها بیانگر رشد تولید و سرمایه‌گذاری و اشتغال است. رئیسی افزود: ما این رشد را ارتقا خواهیم بخشید و دشمن را شکست خواهیم داد.  رئیسی در ادامه سخنانش به بیان دستاوردهای دولتش در بخش‌های مختلف پرداخت و افزود: وقتی قانون برای کالابرگ تصویب می‌شد زیرساخت‌ها آماده نبود و عزیزان مجلس در جریان بودند، اما تلاش شد و اخیرا زیرساخت‌ها آماده شده در استان‌هایی کار آغاز شده است و نتایج این کار به مجلس اعلام می‌شود و مردم در جریان قرار می‌گیرند. رئیسی همچنین در ادامه درباره وعده دولت برای ایجاد یک میلیون شغل گفت: این وعده محقق شده است که این را کافی نمی‌دانیم و باید تلاش بیشتری شود. وی ادامه داد: 31 هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال در نظر گرفته شده است. هزار میلیارد تومان برای هر استان در نظر گرفته شده است. درآمد مازاد استان در این صندوق اشتغال استان قرار می‌گیرد. رئیسی در بخش دیگری از سخنانش در صحن مجلس درمورد بودجه سال آینده کشور گفت: تلاش شده است در بودجه 1402‌ سیاست‌های برنامه هفتم، سند آمایش سرزمینی و سند تحول دولت مورد توجه قرار گیرد. سعی شده از درج احکام غیر مرتبط با بودجه جلوگیری شود و احکام دائمی جدا شود. رشد متوسط20 درصد حقوق شاغلین و بازنشستگان، معافیت مالیاتی حقوق تا 7میلیون تومان از دیگر خصوصیات بودجه سال آینده از زبان رئیس‌جمهور است.
رئیسی در ادامه سخنانش به اقدام اتحادیه اروپا برای قراردادن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی این اتحادیه واکنش نشان داد و گفت: اگر سپاه قدس و شهید سلیمانی نبود، شرایط منطقه ما به گونه دیگری بود. کسانی که می‌خواهند سپاه را مورد سرزنش قرار دهند، تلاش مذبوحانه‌ای کرده و اقدام آنها محکوم به شکست است.


میرکاظمی: سال آینده کسری بودجه نداریم
در کنار ابراهیم رئیسی، مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه نیز به دفاع از کلیات لایحه بودجه سال 1402 پرداخت و گفت: در بودجه سال آینده 700 همت درآمد از محل مالیات و 603 همت درآمد از محل فروش نفت پیش‌بینی شده که انتظار می‌رود با کمترین کسری در این بخش‌ها مواجه شویم.

 وی افزود: از آنجا‌‌ که در بودجه سال 1401 سقف بودجه از سوی مجلس شورای اسلامی تغییر نکرد ما کمترین مغایرت را در عملکرد بودجه خواهیم داشت. میرکاظمی بخشی از ریشه تورم را در منابع و مصارف دانست و گفت: برای مدیریت مصرف منابع تلاش شده تا استقراض نکنیم و فشار بر مردم کم شود بر همین اساس میزان پایه پولی در لایحه بودجه 1402 کاهش پیدا خواهد کرد. وی ادامه داد: بانک مرکزی اضافه برداشت بانک‌ها را مدیریت خواهد کرد که با این کار افزایش پایه پولی کنترل می‌شود؛ از مجلس می‌خواهیم اجازه دهد مدیریت تبصره‌ها بر اساس آیین‌نامه تدوین شده از سوی دولت پیش برود تا بتوانیم پایه پولی را مدیریت کنیم. میرکاظمی همچنین گفت: ارز 4200 تومانی نخواهیم داشت که باعث افزایش هزینه‌ها بر مردم می‌شد. رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور با تاکید بر اینکه ریشه تورم در بودجه سنواتی شناسایی شده است، گفت: در سال آینده کسری بودجه نخواهیم داشت.  دراین جلسه بعد از توضیحات و دفاعیات ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری از لایحه بودجه سال آینده و سخنان میرکاظمی، نمایندگان مخالف و موافق به ارائه نظراتشان درباره بودجه پرداختند. همچنین رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق گزارش این کمیسیون درباره کلیات لایحه بودجه را قرائت کرد.  سپس کلیات لایحه بودجه 1402 به رای مجلس گذاشته شد که با 169 رای موافق، 54 رای مخالف و 7 رای ممتنع از مجموع 235 نماینده حاضر به تصویب مجلس رسید.

رئیس مجلس نیز پس از تصویب کلیات لایحه بودجه 1402 در صحن مجلس، کلیات لایحه بودجه را به کمیسیون‌های تخصصی مجلس ارجاع داد. براساس آیین‌نامه داخلی مجلس، کمیسیون‌های تخصصی فرصت 15 روزه‌ای برای بررسی جزئیات لایحه بودجه و ارائه پیشنهادهای خود به کمیسیون تلفیق دارند. پس از آن جلسات کمیسیون تلفیق برای بررسی بودجه 1402 کل کشور به مدت 2 هفته برگزار خواهد شد.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

با اعلام رسمی باشگاه؛ کریم بنزما از رئال مادرید جدا شد.

سه رشته گرایش جدید در مقطع ارشد دانشگاه آزاد دزفول

زمان پایان عمر کره زمین

جایگزین کارت بنزین معرفی شد

شرایط پذیرش ارشد بدون آزمون دانشگاه فرهنگیان چیست؟

از هوش مصنوعی بترسیم یا نه؟

کتاب 84 درصد گران شد

کدام سدهای خوزستان در وضعیت خشکسالی به سر می برند ؟

نشست خبری مدیر عامل محترم منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی پارسیان با خبرنگاران برگزار گردید

ادعای فایننشال تایمز درباره مذاکرات ایران و آمریکا

سالیوان: پیشرفت در عادی سازی روابط عربستان و اسرائیل منوط به بهبود وضعیت فلسطینی‌ها است

سکوت دردناک بالگرد مریخی «نبوغ»

سکه و طلا ارزان شد

هک رشد چیست؟/ تجربه رشد انفجاری در کسب‌وکار

آغاز تکمیل پل میانرود دزفول

تئاتر کمدی «زوج ناجور» در تالار قشقایی به روی صحنه رفت .

فیلم سینمایی «مصلحت» بعد از 3 سال اکران خواهد شد .

در هنگام سوختگی از درمان های بی اساس و غیرعلمی خودداری کنید

مناطق گردشگری کشور مواجه با نابرابری و عدم تعادل در زیرساخت ها

قطعه آهنگ " راه هاى بهشت " منتشر شد

قمش(قنات زیر زمینی )تاریخی سربطاق آقامیر

ویژه برنامه‌های سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در تهران و دیگر استان‌ها

بغداد:تحریم‌های آمریکا مانع پرداخت بدهی‌های ایران می‌شود

راهکار وزارت ارتباطات برای مقابله با سرقت کابل‌های مخابراتی چیست؟

رییس دانشگاه تهران تشریح کرد: 2 شاخص مهم در انتخاب برگزیدگان «نشان عالی دانش»

تداوم بارندگی‌ها و فعالیت سامانه بارشی در کشور/ وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در برخی استان‌ها

فراخوان پانزدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان مهر دزفول منتشر شد .

مرگ مشکوک زهرا جلیلیان؛ خودکشی یا قتل بخاطر کشف بزرگ درباره فیزیک؟

لیدر نفت مسجدسلیمان به قتل رسید

واردات خودروهای کارکرده روی دور تند افتاد/ می‌توانیم به این زودی منتظر واردات باشیم؟

فرزین: امکان دسترسی سریع‌ به 6.7 میلیارد دلار از منابع ایران در صندوق بین‌المللی پول فراهم شد

مبلغ یارانه نقدی خرداد ماه افزایش می‌یابد؟

اظهارات امیرعبداللهیان در نشست جمع بندی گردهمایی روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور

گفت‌وگوی تلفنی وزرای امور خارجه ایران و ترکیه

صفری: ایران سال گذشته میزبان 1/2 میلیون گردشگر سلامت بود

در نشست سوم ستاد انتخابات کشور مطرح شد تاکید رئیس ستاد انتخابات کشور بر پیش‌بینی‌های فنی برای برگزاری انتخابات

سخنان جنجالی رئیس رسانه ملی ؛ از ماجرای فیلم های مهسا امینی تا موضع سخت نسبت به «عادل»

کارخانه داروگر دوباره باز شد

قدم به قدم با حساس ترین دربی تاریخ

واکنش قائم مقام ضرغامی به خواستگاری در حافظیه و بازداشت مدیر آن

2.2 میلیون نفر محروم از مزایای قانون کار؛ اشتغال ناقص بهانه کارفرمایان برای سرپیچی از قانون

مشکل عدم تغییر خودکار ساعت گوشی‌ها به کجا رسید؟

مدیرعامل نمایشگاه شهرآفتاب خبر داد ورود دادستانی به پرونده انتقال نمایشگاه‌های تهران به «شهرآفتاب»

فلیترینگ بنام مردم بکام ....؟؟؟

سکته قیمت در بازار مسکن

مرضیه برومند مدیر عامل خانه سینما: صحبت‌های وزیر را به فال نیک گرفتم از خواندن اخبار ناراحت شدم/ سایه دوگانه حمایت یا تهدید روی سر هنرمندان سینما

خداحافظی وریا غفوری از فوتبال در فینال جام حذفی

امیرعبداللهیان: روابط ایران-امارات در دو سطح دولتی و بخش خصوصی توسعه می‌یاید

رئیسی: حضور بیگانگان در منطقه امنیت‌ساز و آرامش‌آفرین نیست

ماجرای سهام فرهنگیان چیست و چگونه تعلق می‌گیرد؟