ساخت دستگاهی برای کاهش لرزش دست بیماران
دوشنبه 20 تير 1401 - 14:35:55
ایسنا


ساخت دستگاهی برای کاهش لرزش دست بیماران

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی و ساخت دستگاه لرزش برای بیماران ترمور اساسی یا لرزش به کمک تحریک الکتریکی تطبیق‌پذیر شدند.

به گزارش ایسنا، مسعود رحمتی، دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «کاهش لرزش برای بیماران Essential tremor (ترمور اساسی) به کمک تحریک الکتریکی تطبیق‌پذیر»، گفت: حدود 80 هزار نفر از جمعیت ایران به ترمور اساسی دچار هستند و از هر 25 نفر بالای 40 سال، یک نفر به این بیماری مبتلا است. این لرزش دست باعث اختلال جدی در فعالیت‌های روزمره بیماران شده، به صورتی که کیفیت زندگی آن‌ها پایین آمده و در انجام بسیاری از کارها حتی غذا خوردن و نوشیدن آب باید از دیگران کمک بگیرند.  

وی ادامه داد: از طرفی داروهای تجویزی تاثیرگذاری حدود 57 درصد داشته و خیلی از بیماران به آن‌ها واکنش مثبت نشان نمی‌دهند، همچنین این داروها با عوارضی مثل خواب آلودگی و حالت تهوع همراه هستند. از دیگر روش‌های درمان ترمور ، DBS  و MR Focused Ultrasound است که روش‌های بسیار گران قیمتی هستند.

رحمتی خاطر نشان کرد: با توجه به تاییدیه FDA به محصول شرکت آمریکایی CalaTrio مبنی بر مؤثر بودن آن در کاهش ترمور دست بیماران ترمور اساسی که نوعی ترمور فعالیتی هست، این نیاز در کشور ما نیز حس می‌شود که چنین محصولی توسعه یافته و در خدمت بیماران قرار بگیرد.

مجری طرح با بیان این‌که مطالعات انجام‌شده نشان داده که استفاده از این دستگاه منجر به کاهش لرزش دست با میانگین 94 دقیقه شده است، گفت: در همین راستا دستگاهی را برای کاهش لرزش برای بیماران Essential tremor  (ترمور اساسی) به کمک تحریک الکتریکی تطبیق پذیر طراحی کردیم.

به گفته رحمتی، این دستگاه با گرفتن بازخورد شدت و بسامد لرزش، تحریکی کامل تطبیق‌پذیر و کنترل شده به اعصاب بیمار، باعث کاهش دامنه لرزش می‌شود.

وی با بیان اینکه این دستگاه قادر است پارامترهای تحریک جریانی را در لحظه تغییر دهد و تحریک را اعمال کند، گفت: امیدواریم طی ماه‌های جاری این دستگاه در بازار تجهیزات پزشکی قابل عرضه برای تمام بیماران باشد.

دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه استفاده از این دستگاه باید تحت نظر پزشک باشد، گفت: در حال حاضر فرآیند ثبت اختراع و مقاله با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران در حال انجام است.

رحمتی خاطر نشان کرد: این محصول نمونه‌ای موفق طی 3 سال اخیر است و احتمالا به‌زودی رونمایی می‌شود.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه امیرکبیر، مهران مهربان دانشجوی دکتری دانشکده مهندسی پزشکی و محمدرضا شهابی دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر از دیگر اعضای پروژه هستند.


http://dezfoolnews.ir/fa/News/97799/ساخت-دستگاهی-برای-کاهش-لرزش-دست-بیماران
بستن   چاپ