افشای نقش یک پایگاه جاسوسی انگلیس در ترور《 سردار سلیمانی》
افشای نقش یک پایگاه جاسوسی انگلیس در ترور《 سردار سلیمانی》
يکشنبه 11 مهر 1400 - 08:03:14
مهر
به نقل از اسپوتنیک، روزنامه گاردین روز شنبه به نقل از یک گزارش تحقیقی اعلام کرد که عملیات ترور سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده عالیرتبه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی احتمالاً با بهره‌گیری از اطلاعات ارائه شده از سوی یک پایگاه جاسوسی در انگلیس- موسوم به «منویت هیل» در بخش یورکشایر- اجرا شده است.

این گزارش تحقیقی همچنین بررسی می‌کند که آیا نظامیان انگلیسی در کمک رسانی به حمله‌های پهپادی و مرگبار آمریکا به ویژه در کشورهای پاکستان، سومالی و یمن- که انگلیس با آنها در جنگ نیست- دست داشته‌اند یا خیر.

«بارنابی پیس» (Barnaby Pace) نویسنده این گزارش تحقیقی اینگونه استدلال می‌کند که نیروهای انگلیس و ایالات متحده «فراتر از بررسی و مداقه عمومی و پاسخگویی دست به اقدام می‌زنند» و پیش بینی می‌کند تا زمانی که تحولی رخ ندهد، «سامانه‌های نظارتی اورولیانی (Orwellian) و اعدام‌های خارج از صلاحیت قضایی صورت گرفته در سال‌های اخیر احتمالاً ادامه خواهند یافت».

گفتنی است که پایگاه جاسوسی «منویت هیل» یک پایگاه وابسته به نیروی هوایی پادشاهی انگلیس است اما توسط آژانس امنیت ملی ایالات متحده اداره می‌شود و دارای 600 کارمند آمریکایی و 500 کارمند غیرنظامی انگلیسی است.

پیش از این نیز اسناد افشا شده توسط «ادوارد اسنودن» نشان داده بود که پایگاه جاسوسی منویت هیل بخشی از یک شبکه جاسوسی بزرگ‌تر با توانایی گردآوری داده‌ها از صدها میلیون ایمیل و تماس تلفنی در روز است.

همزمان با ابراز نگرانی‌ها درباره نقش انگلیس در عملیات خصمانه ترور سردار سلیمانی، سخنگوی وزارت دفاع انگلیس در اظهاراتی مدعی شد که «[پایگاه] منویت هیل متعلق به نیروی هوایی پادشاهی [انگلیس] بخشی از شبکه ارتباطات دفاعی ایالات متحده در سرتاسر جهان است که از مجموعه متنوعی از فعالیت‌های ارتباطاتی پشتیبانی می‌کند».

گفتنی است، سردار سپهبد قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ژانویه 2020 در هنگام خروج از فرودگاه بغداد هدف حمله پهپادهای ارتش اشغالگر آمریکا قرار گرفت و به شهادت رسید. در این حمله پهپادی که مجوز آن از سوی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور پیشین آمریکا صادر شد، جمعاً ده نفر به شهادت رسیدند که پنج نفر از جمله سردار سپهبد پاسدار شهید قاسم سلیمانی, ایرانی و پنج نفر دیگر از جمله ابومهدی مهندس، معاون نیروهای حشدالشعبی عراق، عراقی بودند.

http://dezfoolnews.ir/fa/News/77443/افشای-نقش-یک-پایگاه-جاسوسی-انگلیس-در-ترور《-سردار-سلیمانی》
بستن   چاپ