نحوه محاسبه آب بهای نخیلات خوزستان اصلاح شد
يکشنبه 28 شهريور 1400 - 20:24:28
ایرنا

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان با اشاره به دستاوردهای فصل تابستان این شورا در راستای بهبود فضای کسب و کار استان گفت: اصلاح نحوه محاسبه آب بهای نخیلات خوزستان از جمله این مصوبات است که به حمایت از تولیدکنندگان محصول خرما در خوزستان منجر خواهد شد.

شهلا عموری، دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان اظهار کرد: طی یک سال گذشته، نحوه محاسبه آب بهای نخیلات برای تولیدکنندگان و بهره برداران نخلستان‌های استان نگرانی‌هایی را ایجاد کرده بود.
وی یادآور شد: محاسبه هزینه آب بهای نخیلات در سال 1399 نسبت به مدت مشابه سال قبل آن، با افزایش چند برابری همراه بود تاجایی که انعقاد قرارداد بین سازمان آب و برق خوزستان و نخلداران در سال جاری امکان پذیر نبود.
رئیس اتاق بازرگانی اهواز یادآور شد: برابر با ماده واحده قانون تثبیت آب بهای زراعی و آیین نامه اجرایی آن، آب بهای محصولات کشاورزی، بر اساس میانگین سه تا پنج ساله عملکرد محصول، قیمت(تضمینی، پای مزرعه) و ضریب از یک تا سه درصد محصول کشت شده در شبکه های آبیاری(سنتی، تلفیقی و مدرن) محاسبه و دریافت می‌شود.
عموری خاطرنشان‌ کرد: بعد از نشست‌های کارشناسی و بررسی‌ صورت گرفته در صحن شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی مقرر شد محاسبه آب‌بهای پایه نخیلات بر اساس اطلاعات بازنگری شده و متوسط عملکرد پنج ساله نخلستان‌ها توسط سازمان جهادکشاورزی استان خوزستان انجام شود.
به گفته وی در این صورت، متوسط قیمت خرما در پای مزرعه محاسبه خواهد شد و این قیمت به عنوان قیمت پایه در نظر گرفته می‌شود.
عموری با اشاره به ایراد مربوط به نحوه اجرای ماده یک آئین‌نامه اجرایی قانون تثبیت آب‌بها زراعی عنوان‌ کرد: باتوجه به شرایط بحرانی نخیلات خوزستان بر اثر شوری، کمبود آب و خسارت آفات چوب‌خوار، برابر با مصوبه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان، دریافت آب‌ بهای پایه به صورت تدریجی با نرخ افزایش سالانه 20درصد قیمت پایه و طی پنج سال تا رسیدن به قیمت آب‌بهای پایه محاسبه خواهد شد.
برداشت خرما در خوزستان از 15 روز پیش به صورت پراکنده و غیرمتمرکز از سطح 36هزار و 700هکتار از نخیلات بارور شروع شده و تا آبان و پیش از شروع بارندگی های پاییزی ادامه خواهد داشت.


http://dezfoolnews.ir/fa/News/76484/نحوه-محاسبه-آب-بهای-نخیلات-خوزستان-اصلاح-شد
بستن   چاپ