به بهانه مرمت پل باستانی دزفول
بازدید تعدادی از علاقمندان میراث فرهنگی از پل باستانی دزفول
شنبه 22 شهريور 1399 - 00:57:55
تعدادی از علاقمندان و دلسوزان میراث فرهنگی دزفول عصر جمعه 21 شهریور ماه 1399 به بهانه مرمت و جداسازی الحاقات فلزی از این سازه که مهمترین اثر تاریخی این شهر محسوب میشود با حضور در محل این پل حضور یافته و از نزدیک پیشرفت این پروژه را ملاحظه نمودند .
پل باستانی دزفول که در دوره ساسانی بدستور شاپور اول توسط اسیران رومی ساخته شده است هر چند در ادوار مختلف مورد مرمت قرار گرفته است ولی هم اکنون از لحاظ سازه ای و ظاهری وضعیت مناسبی ندارد و همین موضوع باعث رنجش خاطر علاقمندان به آثار فرهنگی و تاریخی دزفول شده است .
در این بازدید که تعدادی از اعضای انجمن های مردم نهاد و خبرنگاران رسانه های بومی نیز حضور داشتند اساتیدی چون دکتر سید نادر پورموسوی و استاد محمدحسین حکمت فر درباره تاریخچه و نکات فنی ساخت این پل مطالبی را برای علاقمندان ایراد کردند که مورد استقبال بازدید کنندگان قرار گرفت .
با شروع عملیات مرمت و جداسازی الحاقات فلزی از این سازه ارزشمند ، دلسوزان و علاقمندان فرهنگی دزفول نگران وارد آمدن خسارت به سازه این اثر بخاطر عملکرد ضعیف پیمانکار و دستگاه نظارت این پروژه هستند و نزدیکی به فصل بارش ها و احتمال نفوذ رطوبت به لایه های درونی این پل بر نگرانیها افزوده است .
این در حالیست که در سالهای گذشته نیز مرمتهایی صورت گرفته بود که عدم صلاحیت پیمانکار وقت و همچنین سهل انگاری دستگاه نظارت ، نه تنها کمکی به پایداری این پل نداشته است  بلکه بدلیل استفاده از مصالح غیرهمگن نمای نسبتا نا موزونی را برای این بنای ارزشمند تاریخی بوجود آورده است .

پل قدیم دزفول از معدود پل‌هایی در دنیاست که با داشتن بیش از هفده قرن، عبور و مرور خودروها بر روی آن انجام می‌شده‌است. این ترددها موجب تخریب و سست کردن پایه‌ها و نابود شدن پل به صورت تدریجی می‌انجامید که بالاخره در سال‌های 88، 89 ه‍.ش این موضوع جدی گرفته شد و تردد خودروها به کلی از روی این پل باستانی متوقف شد و هم‌اکنون گذر با پای پیاده از روی آن ممکن است.


این اثر تاریخی در 15 دی ماه 1310 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است .

http://dezfoolnews.ir/fa/News/42544/بازدید-تعدادی-از-علاقمندان-میراث-فرهنگی-از-پل-باستانی-دزفول
بستن   چاپ