شتابزدگی آمرانه شهرداری دزفول
دزفول در ترازوی تاریخ
پنجشنبه 13 شهريور 1399 - 12:10:14
پایگاه خبری صبح ملت
*دزفول در ترازوی تاریخ*

متاسفانه به نظر می رسد برخی کارها و تصمیم گیریهای شتابزده شهرداری دزفول، آمرانه، آنی و بر اساس کینه توزی های شخصی و نه بر اساس مصالح ، که از باب تقابل است.

ناگفته پیداست که آثار باستانی و فرهنگی و معماری دزفول، صرفا متعلق به این شهرنیست ، و جزو میراث ملی کشور ایران به شمار می رود و مباحث نژادی و قومیتی هیچ جایگاهی در اینجا ندارد و حفظ آثار ملی در هر گوشه ای از کشور که باشد وظیفه ی تک تک آحاد ملت، بخصوص مسئولین و دست اندرکاران همه ی ارگانهای ذیربط است. 

جنگ تحمیلی، صدمات جبران ناپذیری به پیکر شهر وارد آورد و برخی از محلات و بناها و بافت ارزشمند شهر با خاک یکسان شده و نابود شد. کاری که خصم از روی عداوت و دشمنی کرد. خصلت جنگ همین است و گریزی نیست.
اما مشابه همان کار از خودی، پذیرفتنی نیست.

 نه تنها کشورهای با فرهنگ و با تمدن دیرینهِ شناخته شده ی جهان که حتی بسیاری از کشورهای نوپای پیرامونمان در تلاش برای ساخت هویتی فرهنگی، اگرچه ساختگی، برای خود هستند تا دستاویزی باشد برای به رخ نمایاندن سهم نیاکانشان در ساخت تمدن بشری.

 بدون شک آثار معماری و شهرسازی کهن هر شهر و کشوری یکی از تاثیرگذارترین و با هویت ترین میراث ساکنین آن دیار محسوب می شود، تا جایی که گاهی یک بنا یا حتی یک عنصر معماری، نماد و سمبل و معرف هویت فرهنگی یک شهر یا کشور شناخته می شود.

 بی دلیل نیست که جنگ افروزان و یورش گران به هر کشوری در طول تاریخ، اولین اهدافشان از میان بردن و تخریب بناهای فاخر و ارزشمند و با هویت آنجاست.
 هجوم اسکندر و مغول و آنچه که بر سر مردم و شهرها و آثار معماری زیبا و ارزشمند سرزمین ایران آوردند، گواهی بر این قصد و نیت دشمنان از یک سوی است و اقدامات مخرب ظل السلطان در از بین بردن آثار ارزشمند معماری دوره صفویه اصفهان که از روی عناد و دشمنی و کینه توزی صورت گرفت از سوی دیگر، شاهدی بر اقدامی مشابه از سوی خودی ها به بهانه نوسازی و توسعه است که همان نتیجه را داشته است. 

قدر مسلم اقداماتی که پس از جنگ تحمیلی تا کنون از سوی ارگانها و سازمانهای شهر دزفول صورت گرفته است نه از روی عناد که با هدف توسعه و بهسازی شهر و محلات آن انجام شده است و جز نیت خیر، هدف دیگری نمی توان برای آن متصور شد. اما باید پذیرفت که در این مسیر گامهایی ناصواب برداشته شده است که لطمات جبران ناپذیری را به هویت و نماد های با عظمت معماری و فرهنگی دزفول وارد آورده و ناخواسته به نتیجه ای همانند کار خصم بیگانه و دشمن خودی منتج شده است. 

اقداماتی همچون تخریب بافت پیرامونی سبزه قبا و ساخت و سازهای غیرکارشناسانه در محدوده آثار باستانی، با هر فکر و نیت خیرخواهانه ای که صورت گرفته باشد، در تاریخ  همردیف کارهای ظل السلطانی ثبت و برشمرده خواهد شد. 
پرسش اینجاست که چرا اولین گام برای توسعه و بهسازی شهر که عمدتا با اهداف و توجیهات اقتصادی صورت می گیرد از مسیر تخریب بافت و بناهای ارزشمند و با هویت شهر می گذرد ؟
کاش مسئولین محترم شهر دزفول به شیوه ی برخورد همکاران خود در شهرهایی مثل یزد و کاشان و راه حلهای کارشناسانه ای که برای حفظ و بهسازی و مرمت بافت و ابنیه تاریخی ارائه و انجام داده اند و به نتایج مثبت اقتصادی نیز منتج شده است، نیم نگاهی می داشتند.

احتمالا برخی الگوهای توسعه شهری و مدرنیزه کردن در ذهن برخی مسئولان شهری وجود دارد که با مقیاس و واقعیات و بافت شهر و فرهنگ کهن آن ناسازگار و ناهمگون است و نتیجه این رویکرد و برخی اقدامات انجام شده تا کنون، محو آثار ملی و با هویت شهر دزفول، محو خاطرات جمعی و گسست اجتماعی و زدودن ریشه های فرهنگی دزفول بوده است که اثرات نامطلوب آن در دراز مدت مشخص خواهد شد.

اما از سایر منتخبان مردمی انتظار می رود که در راستای شرح وظایف تعریف شده خود، ضمن رایزنی با کارشناسان و متخصصان امر، گامهایی عملی برای اصلاح روند کنونی بردارند. 
شورای شهر به عنوان نمایندگان مردم شهر دزفول این قدرت را دارد که نقطه نظرات و خواسته های مردم را به شهردار انتقال دهد و درخواست اجرای آن را داشته باشد. 
نماینده محترم مردم دزفول در مجلس هم نقش و قدرت بسیار بالایی در تصمیم گیری های خرد و کلان شهر دارد.
 امام جمعه محترم نیز در صورتی که در خصوص مسایل و وقایع پیش آمده آگاهی یابد، مطمئنا در این حوزه وارد خواهد شد.

 البته پیش از همه، مسئولین محترم میراث فرهنگی، علی رغم تنگناهای قانونی و مالی عدیده، بنا به وظیفه ذاتی تعریف شده خود، نقش به سزا و بالایی در تذکر و پیشگیری از کارهای غیرکارشناسی برخی ارگانها و سازمانها داشته و می توانند با استفاده از دانش و تجربه و تعهد نیروهای زبده دانشگاهی و کارشناسان خبره کشوری، راه حلهای بهینه ای که ضمن حفظ آثار تاریخی و ارزشمند بتوان به اهداف توسعه و بهسازی و نوسازی شهر نیز دست یافت را ارائه نموده و کمک شایانی به حل این مناقشات بنمایند.

تصویر:آقای سبزقبا

دکتر احمد رضا کلانتری ( معمار و‌ مدرس دانشگاه‌ آزاد اسلامی‌ دزفول ، دانشکده معماری)

تنظیم :مریم مفتوح

پنجشنبه 13شهریور99 برابر با 14 محرم 1442
http://dezfoolnews.ir/fa/News/42001/دزفول-در-ترازوی-تاریخ
بستن   چاپ