مربی کیست و چه وظایفی دارد؟
مربی کیست و چه وظایفی دارد؟
دوشنبه 8 آبان 1402 - 08:35:39

یادداشتی اختصاصی به مناسبت روز مربی و نگاهی به عملکرد مربیان فوتبال ایران به قلم پیمان چینی ساز

مربیان فوتبال همیشه آدم های متفاوتی بوده‌اند، مربی کسی است که بتواند به خوبی یک مجموعه را رهبری کند.

رمز موفقیت تمام مربیان دنیای فوتبال تنها سبک بازی آنها نیست، آنها به خوبی می‌توانند یک مجموعه بزرگ را کنار هم قرار دهند، اتحاد بدون شک رمز موفقیت در فوتبال است که تیم های قهرمان به خوبی از آن پیروی می‌کنند.

مربی یک تیم را از نو می‌سازد شاید بهترین مثال برای این جمله برانکو پرسپولیس باشد، تیمی را در انتهای جدول تحویل گرفت و آن را ساخت تا سال ها قهرمان شود، چیزی که در پرسپولیس آن روز های برانکو وجود داشت ثبات بین بازیکنان و آن اقتدار برانکو بود که در کنار احترام و دوستی بین خودش و بازیکنان، بی نظمی را قبول نداشت و به شدت برخورد می‌کرد.

شاید این نکته مهمی باشد برای مربیان این روز های فوتبال ایران، مربی باید بداند که هیچ بازیکنی از تیمش بزرگنر نیست و تمام بازیکنان باید تحت فرمان او باشند.

مربی برای خودش تاکتیک و اندیشه خاصی دارد اما لجبازی با انتقاد ها او را به سمت نابودی خواهد برد، این روز تمام علاقه مندان به ورزش فوتبال به خوبی با تاکتیک های روز دنیا آشنایی دارند، آن ها هرشب فوتبال های تاپ جهان را رصد می‌کنند و میدانند که کدام تاکتیک برای چه زمانی از بازی مناسب است.

اما شکی در آن نیست که انتقاد باید صادقانه و کارشناسی شده باشد.

مربی بنا بر قراردادی که دارد باید از تمام ظرفیت های خودش برای سربلندی آن تیم تحت حمایتش استفاده کند، بازی ندادن به بازیکنی خاص اگر از روی دلایل اخلاقی و بی نظمی باشد باید به خوبی برای رسانه و هوادار شرح داده شود ولی اگر بدلیل اختلافات شخصی است مربی باید بداند که جای این کار ها در تیم نیست.

یحیی گل محمدی شاید یکی از مربیان پر حاشیه فوتبال ایران است، فوتبالیستی کم حاشیه که حالا به واسطه حضور بر روی نیمکت تیم پرسپولیس حواشی زیادی داشته است، البته که یحیی در چند سال حضورش در پرسپولیس بسیار موفق عمل کرده و توانسته جام های متعددی برای پرسپولیسی ها کسب کند.

اما شاید رفتار هایش در یک سال گذشته بار ها باعث آزار هواداران پرسپولیس شده، قهر و آشتی های مداومش سناریو تکراری و عجیب این مربی بوده، مربی ای که از مشکلاتی حرف می‌زند که تمام مردم این کشور با نوع شدید ترش آشنا هستند.

بگذریم، اینجا جای پرداختن به این موضوع نیست؛ تاکتیک و استفاده درست از بازیکنان وظیفه که نه، رسالت یک مربی است. که مربی باید به بهترین شکل ممکن آن را انجام دهد، شاید پرداختن به بحث های مختلف حاشیه ای فقط باعث ایجاد عدم تمرکز در تیم شود و بدون شک مربی ای که خودش سوار بر این حواشی شود تیمش دوران درخشانی نخواهد داشت.

مربیانی که در لیگ ایران مغول کار هستند خصوصیات و تاکتیک های مختلفی دارند و همین باعث جذابیت لیگ فوتبال ایران شده است

روز مربی به تمام مربیان در تمام رشته های ورزشی مبارک  


پیمان چینی ساز 

 

 

http://dezfoolnews.ir/fa/News/114601/مربی-کیست-و-چه-وظایفی-دارد؟
بستن   چاپ